Täiuslikus maailmas on meil kõigil säästuhoius.

.

Täiuslikus maailmas on meil kõigil säästuhoius. Laen ilma.

. Ta kulutab oma aega ja raha just nõnda, sest et tahab, ja kogu lugu. Täiuslikus maailmas on meil kõigil säästuhoius. Teoste eesmärk on kujutada tegevusmaailma, mitte käänulisi inimsaatusi, väljapaistvaid karaktereid, nende psühholoogia sügavusi, eetilisi dilemmasid või muud sellist. Postkontorite nimekiri. Elushoitava kognitiivsed võimed manduvad seejuures kaua enne seda, kui ta jõujaamana kasutuks muutub. Pojad jõuavad vaid väheste sekeldustega pärale, kuulavad surija monoloogi ära ning taasvennastuvadki. Olgugi et tegevusmaailma loomisest räägitakse kõige rohkem fantastilistesse oludesse paigutatud imeulme juures, on see ükskõik millisesse ulmekirjanduse alamžanri kuuluva teose loomise paratamatu osa. Lisaks võib sellise kiirlaenud vormistada internetist kodust väljumata. Romaani tagakaanel annab teosele hea hinnangu novellikirjanik Mehis Heinsaar. Kiire laenude internetis on suurepärane lahendus siis, kui mõne ostu või makse jaoks on kiirelt raha vaja. Loorits ja Kase on sellele problemaatikale lähenenud põhimõtteliselt erinevalt.

Tutvumisäpp Tinder võimaldab sul nüüd nõmedatele meestele.

. Krediidi tagasimaksmise aega võib pikendada vajaliku ajani. „Peaaegu täiuslikus maailmas“ tutvub noormees tema töökohta praktikale tulnud neiuga ja hakkab lõpuks temaga koos elama. Kiire laenude internetis on praegu üks kõige populaarsematest krediidimudelitest, mida pakub enamik tasuta kiirkrediiti pakkuvaid ettevõtteid.

Sellega sarnasused ka lõppevad. Õigem oleks muidugi öelda: Goglomov kulutab oma aega ja raha just nõnda, sest autor tahab, et ta seda teeks. Paraku on kõigil asjadel siin maailmas oma hind ning see käib ka olukorra kohta, kus lugejale autori suva sobib ning ta ei ajagi taga mingit kooskõla. Kui autoril on kavas kujutada tähtedevahelisi reise, peab ta looma maailma, milles need toimuvad, sest päris tänapäevases olustikus, nagu me kõik teame, neid ei ole. Kui keegi endale sellist lõppu ei soovi, tuleb tal elu jooksul kokku koguda rahasumma, mille eest riik tal kohe pärast kokku kukkumist Liiva-Annuse juurde kolida lubab. Kui laenu tuleb pikendada, peate arvestama komisjonitasudega, mis on sätestatud lepingus, mille olete kiire laenude andjaga sõlminud. Erinevalt suurest osast düstoopiatest puuduvad „Peaaegu täiuslikus maailmas“ pikemad selgitused, kuidas niisuguse olukorrani jõuti, kuid siin-seal pillatud vihjeid tähele panevale lugejale tekib siiski aimdus, et see on ratsionaalselt võimalik. Looritsa romaan on ühest küljest muidugi sotsiaalne satiir reklaamimaailma, turundusagentuuride ja tarbimisühiskonna pihta, kuid see on loetav ka düstoopiana. Parim liisinguintress. „Surmamaksus“ saadab surev isa oma kahele üksteisest võõrdunud pojale kirja, kus lubab neist varem tema surivoodi juurde jõudnule suurt pärandust, kuid teeb seda salajase eesmärgiga neid omavahel lepitada. Erapooletus tulevikus elutsev vaatleja, kes mõtiskleb kirjanduse, ühiskonna või kirjanduse koha üle ühiskonnas, võib aga panna kulme kergitama sel viisil loodu pretensioon kõrgkultuurile. Ülal näiteks toodud „Pühas ja õudses lõhnas“ röövitakse ära teismelised tüdrukud, osa tegelasi üritab neid otsida ja üks asubki lõpuks teele paika, kus nad oletatavasti asuvad – tehes seda paraku viimasel leheküljel. Taavet Kase „Surmamaksu“ maailmas on pealkirjale vastavalt surm maksustatud – on leiutatud viis, kuidas surevaid kodanikke igavesti elus hoida ning nende hingedest samal ajal pidevalt rohkem energiat toota, kui elushoidmiseks kulub. Sellised tegevuskohad, tegevused või tegelased on autori tahtevabaduse manifestatsioon ja lugejal jääb üle nendega leppida. Üks romaanis toimuvaga kooskõlalisi selgitusi on näiteks võimalus, et kõigile puistatakse midagi joogivee hulka, inimkonna püsimajäämiseks keeratakse doosi kord põlvkonnas vähemaks ning romaani tegevus toimubki ühel sellistest aegadest. Kristjan Looritsa ja Taavet Kase ulmeromaane „Peaaegu täiuslikus maailmas“ ja „Surmamaks“ ei ühenda suurt midagi peale omapära. Õnnestumise korral võib tavaloogikast loobumine viia kunstilise üldistuseni või anda lugejale kamüülikult eksistentsiaalse elektrilöögi. Selline suhtumine maailmakujundusse ongi levinud justnimelt viimase paarikümne aasta Eesti novellistikas. Nii ongi ka Looritsa ja Kase teoste süžeed lihtsameelsed.

Kinnisvara tagatisega laen halens krediit. Täiuslikus.

.

Märkused